logo
  • +90 (212) 812 26 30
  • Eğitim Saatleri: 07:30-18:00
  • Batışehir Sitesi C1 Blok, Bağcılar İSTANBUL
Çocuklarda Sabırsızlık

Çocuklarda Sabırsızlık

Birçok durum karşısında çocuklarımızdan sabırlı olmalarını, olaylara tahammül edip bekleyebilmelerini istiyoruz. Bu yolculukta onlara ne kadar model olabiliyoruz? Pek çok olayda ebeveyn tutumlarının yansımalarını çocuklarda görürüz. Trafikteki ışık yeşile döndükten sonra bir saniye beklemeye katlanamayan bir baba ile çocuk yemeğini kendi başına yerken yavaş olduğu için dakika başı azarlayan ve hızlı olması için zorlayan bir anne tutumu karşısında çocuğun bir işi sabırla yapabilmesini beklemek çok da gerçekçi gözükmemektedir.

Bu olgu kazanılırken dikkat edilmesi gereken bir husus da çocuğun istediği şeyi istediği anda yapmaktır. Hazzı ertelemeden o anda istediğini elde etmek bir süre sonra kişinin yaptığı şeyden zevk almasına da engel olur. Çocuğunuz oyun oynamak istediği zaman tüm işinizi ve meşguliyetinizi bir kenara bırakıp oyuna başlamaktan ziyade meşgul olduğunuz işi anlatıp bunu bitirdikten sonra oynayabileceğinizi açıkça paylaşmalısınız. Günün sonunda birlikte yapmayı düşündüğünüz bir şey varsa bunu sabah kalktığında çocuğunuza söyleyip akşama kadar onu beklemeye davet edebilirsiniz. “Akşam yemeğinden sonra hep birlikte sinema gecesi yapacağız” gibi.

HAZZI ERTELEYEBİLEN(SABIR GÖSTEREBİLEN) ÇOCUKLAR;

  • Akademik açıdan daha başarılıdırlar.
  • Sosyal becerileri daha yüksektir.
  • İstediklerini elde etme konusunda daha başarılıdırlar.
  • Madde-alkol bağımlılığı riski daha azdır!!!
  • Stresli durumlarda dağılıp parçalanmazlar, sorunlar karşısında daha dirençli davranıp alternatif baş etme yolları ararlar. “Hiç ağlatılmayan”, “her istediği yapılan” çocukların sorunlar karşısındaki dayanma güçleri çok daha zayıf olur.

Çocuğunuzun boş kaldığı her anı doldurmak için çabalamak doğru bir yol değildir. Boş zamanını kendisinin ürettiği etkinlikle değerlendirmesi daha kaliteli zaman geçirmesine, yaratıcılığının gelişmesine imkân sağlayacaktır. Kendi kurduğu oyuna veya etkinliğe dâhil olmanız onu daha iyi hissettirecektir. Ona yardımcı olabilmek adına boş kaldığınızda ya da sıkıldığınızda neler yaptığınızı onunla paylaşabilirsiniz. “Ben sıkıldığımda müzik dinleyip dans ederim” gibi.

18.01.2019, Cuma

Psikolog Fatma ŞENTÜRK

Adresimiz

Batışehir Sitesi C1 Blok,
Bağcılar İSTANBUL

Telefon Numaramız

+90 (212) 812 26 30
 

Eposta Adresimiz

info@baticocukanaokulu.com